Podatnik, który chce skorzystać z odpisu 1% za 2005 r. powinien: 1. Zorientować się, które organizacje posiadają status pożytku publicznego Status organizacji pożytku publicznego jest w Polsce nowym rozwiązaniem, wprowadzonym z dniem 1 stycznia 2004 roku przez Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Lista organizacji pożytku publicznego dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: http://www.ms.gov.pl pod hasłem Krajowy Rejestr Sądowy, albo bezpośrednio pod adresem: http://opp.ms.gov.pl. Pełne informacje o organizacjach pożytku publicznego, w tym także numery kont znaleźć można na stronie: http://www.baza.pozytek.ngo.pl 2. Wybrać z listy organizacji pożytku publicznego jedną (lub więcej organizacji), którą podatnik chce wesprzeć Wspierając konkretną organizację wspierasz przede wszystkim realizowane przez nią cele i pomagasz tym, na rzecz których ta organizacja działa. Jeżeli nie znasz dokładnie sfery działania organizacji znajdujących się na liście organizacji pożytku publicznego możesz posiłkować się informacjami dostępnymi pod adresem: http://www.baza.pozytek.ngo.pl 3. Wpłacić na rzecz wybranej organizacji (wybranych organizacji) pieniądze Po dokonaniu wyboru, podatnik musi zidentyfikować numer konta organizacji i dokonać wpłaty na to konto za pośrednictwem banku lub poczty. Kwota, którą wpłaca podatnik jest dowolna, jednak będzie on mógł z niej (w zeznaniu rocznym) odliczyć jedynie kwotę do wysokości 1% należnego podatku. Jeżeli podatnik chce wpłacić kwotę dokładnie odpowiadającą 1% należnego podatku, to oczywiście powinien najpierw obliczyć należny za dany rok podatek, obliczyć jeden procent podatku i tę kwotę wpłacić na konto wybranych organizacji. 4. Odliczyć kwotę odpowiadającą 1% podatku w zeznaniu rocznym Wypełniając zeznanie roczne (PIT) podatnik w części "Obliczenia zobowiązania podatkowego", w rubryce "Kwota 1% zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego" (np. w PIT-36 to pozycja 179, a w PIT-37 pozycja 111) wpisuje kwotę dokonanej wpłaty, nie większą jednak niż odpowiednik 1% należnego podatku (czyli kwoty z pozycji 178 w PIT-36 i pozycji 110 w PIT-37). Należy pamiętać, aby wpisywaną kwotę zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Oznacza to, że w konsekwencji podatnik pomniejsza należny podatek i w zależności od sytuacji, jeżeli w pozycji 190 (PIT-36) lub 115 (PIT-37) wychodzi nadpłata, to urząd skarbowy dolicza do niej kwotę 1%-ta, jeżeli np. niedopłata (pozycja 114 w PIT-37 i pozycja 189 w PIT-36), to podatnik pomniejsza ją o kwotę 1%. Odpis 1% nie znosi możliwości odliczenia od dochodu darowizny. Odpis 1% za 2005 r. W Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana została pod koniec 2004 roku zmiana w mechanizmie odpisu 1%. Zmiana ta polega na tym, że począwszy od 2005 roku podatnik będzie mógł odliczać wpłaty dokonane pomiędzy 1 maja 2005 a dniem złożenia rocznego zeznania podatkowego, nie później jednak niż do 2 maja 2006 roku.
Rok podatkowy, za który przysługuje odpis 1% Okres, w którym dokonana musi być wpłata 2004 1 stycznia - 2 maja 2005 r. 2005 1 maja 2005 r. - 2 maja 2006 r. Zmiana pozwala podatnikowi, który dokonuje wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego w trakcie roku podatkowego w rozliczeniu rocznym podjąć decyzję o tym, jaką część dokonanej wpłaty potraktuje jako odpis 1%, a jaką jako darowiznę odliczaną od dochodu. Przypominamy, że począwszy od 2005 roku limit odpisu darowizn wynosi maksymalnie 6% dochodu osoby fizycznej.
Powyższe informacje pochodzą ze strony: http://www.jedenprocent.pl/
Chcemy poinformować Państwa, że istnieje możliwość wpłaty pieniędzy na Uczniowski Klub Sportowy przy naszej szkole – pieniądze te będą wykorzystane na zakup sprzętu i działalność klubu – czyli trafią do naszych dzieci. Niektórzy rodzice już dokonali takiej wpłaty. Konto:
Uczniowski Klub Sportowy. BS Ciechanowiec 57874900060000215020000010 W razie pytań proszę zgłaszać się do P. Joanny Czechowicz – Prezesa UKS
|